Свято Нового року чудове тим, що, як і день народження, настає рано вранці. Але якщо день народження починається з подарунків біля ліжка, загорнутих у різнокольоровий папір і перев'язаних блискучими стрічками, то святкування Нового року починається по-іншому, а саме - з ранкової метушні на кухні та ароматів від приготувань новорічних страв.
Ось і переддень Нового року в будиночку Марусі та Якуся був саме таким: по-новорічному дивовижним і затишно-метушливим. Бабуся прокинулася ще затемна, поставила варитися картоплю, моркву та яйця для олів'є й сирного салату, буряк - для бурякового салату, до якого, окрім майонезу, зазвичай додавала ще волоські горіхи й трохи часнику. Потім вона схаменулася, що напередодні - ну, звісно, як же без цього - забула купити маленькі солоні огірочки. Збігала в магазин, де привітала з прийдешнім святом усіх, кого зустріла, побалакала із сусідами й узяла чи не останню банку з огірками. А коли прийшла додому, згадала, що треба було купити ще майонезу. Адже його ніколи не буває забагато тридцять першого грудня.
Довелося повертатися до магазину, знову балакати й вітати знайомих продавчинь із прийдешнім Новим роком. Тож до десятої ранку, коли Маруся з Якусем, позіхаючи, спустилися до сніданку, бабуся вже добряче набігалася і встигла трішки втомитися. Вона сиділа в кріслі-гойдалці, пила каву з шоколадними цукерками і читала новини в телефоні.
- Доброго ранку, бабусю! - привітали її Маруся з Якусем, сідаючи за стіл і накладаючи собі теплих млинців. Вони любили їсти їх зі сметаною або з медом.
- Доброго ранку, мої дорогі! - бабуся відірвала погляд від екрана. - Ви чого так розіспалися? Сьогодні ж Новий рік! Знову вчора пізно лягли чи що? Ну нічого, я якраз усе зварила, скоро охолоне, будете допомагати мені салати різати.
- Ура! - зраділа Маруся. - Обожнюю готувати новорічні салатики! Ням-ням-ням! А ми буряковий зробимо? А сирний салат? А крабовий?
- Ой, добре, що згадала, - сказала бабуся, встаючи з крісла і підходячи до холодильника. - Невже я забула купити? А ні, ось, уф - не забула! Зробимо!
- А що не забула? - поцікавився Якусь.
- Крабові палички, - відповіла бабуся. - Я сьогодні вже двічі в магазин бігала - спочатку за огірочками, потім за майонезом. Більше не піду! До речі, треба рис не забути зварити, щоб встиг охолонути.
Бабуся сіла в крісло і стала далі гортати новини та дописи в соціальних мережах. Потім вона відклала телефон, подивилася на Марусю з Якусем і запитала:
- Ви поїли?
- Так, дякую, дуже смачні млинці, - відповів Якусь.
- Точно наїлися? А то до святкового столу ще довго, а на обід я нічого готувати не хочу, та й просто не встигну, тому перекусимо млинцями, - пояснила вона. - Ну, а тепер приберіть зі столу і вдягайте фартухи, кухарята мої, і почнемо.
Усі, хто коли-небудь різав новорічні салати, знає, що цей процес супроводжується безперервною дегустацією: шматочок за шматочком опиняється в роті, тут скуштував, там скуштував, і обід уже не потрібен. Тож, подумали Маруся з Якусем, бабуся даремно хвилюється, голодними вони точно не залишаться. А коли пектимуть торт, тим паче.
- Ой, бабусю, а коли ми будемо робити крем для торта? - згадала Маруся, коли вони нарізали картоплю дрібними кубиками і взялися за ковбасу.
Кожного Нового року вони з бабусею і з батьками пекли один і той самий торт із заварним кремом, але додавали в нього різні барвники. Минулого року торт був синім, цього - буде червоним або жовтим. Напевно, вони ще точно не вирішили.
- Добре, що нагадала, Марусю, - похвалила її бабуся. - Потрібно якомога раніше спекти торт, щоб крем краще просочив коржі. - Дістань поки що борошно і яйця. Якусю, ти скоро доріжеш ковбасу? Я бачу, ти більше її їси, ніж ріжеш!
Якусь подивився на бабусю, але не відповів, адже в нього справді рот був набитий ковбасою. Бабуся зітхнула, взяла ножа і допомогла Якусю доробити олів'є. Коли всі салати були готові, бабуся заправила їх майонезом і, накривши плівкою, поставила в холодильник.